Biorąc po uwagę dynamikę zmian w środowisku biznesowym, efektywna komunikacja odgrywa w organizacij kluczową rolę. Sieci bezprzewodowe stanowią zatem fundamentalny element infrastruktury IT.
Dla firm posiadających przestrzenie biurowe czy hale produkcyjne, jednym z najważniejszych wyzwań jest stworzenie stabilnej, wydajnej i bezpiecznej sieci bezprzewodowej. Z tego względu już na etapie planowania sieci WLAN, projekt wymaga szczególnej uwagi i dostosowania założeń technicznych do obecnych oraz przyszłych potrzeb biznesu.
Poniżej przedstawiamy kluczowe kroki, przez które należy przejść, jeśli sieć bezprzewodowa ma zostać zaprojektowana poprawnie.
1. Obszar pokrycia sygnałem radiowym
Rozpoczynając projektowanie sieci bezprzewodowej, kluczowe jest precyzyjne określenie obszaru jaki ma zostać pokryty sygnałem radiowym – wybór pomieszczeń i stref, w których sieć powinna być dostępna. Te założenia stanowią podstawę przyszłego tworzonego projektu, dlatego ten etap wymaga dużej uwagi i starannego podejścia.
Dokładne określenie obszaru pokrycia wpływa na efektywność oraz wydajność całej infrastruktury bezprzewodowej. W większości przypadków nie ma konieczności zapewniania pokrycia siecią w toaletach lub pomieszczeniach socjalnych czy technicznych. Jednak w przypadku biur, hal produkcyjnych czy magazynów istnieją już konkretne wymagania, dlatego należy starannie zaplanować pokrycie sygnałem tych obszarów, w zależności od określonego typu powierzchni.
Analiza wymagań i odpowiednie podejście wyeliminują pojawienie się tzw. martwych stref, w których połączenie może być utracone, co z kolei może prowadzić do przerwania aktywnej sesji użytkownika, urządzenia lub aplikacji. W zależności od używanego systemu, nawet krótkotrwała utrata połącznia może spowodować konieczność ponownego logowania się do systemu. Będzie to wymagać od użytkownika dodatkowej pracy a przy odpowiedniej skali, znacząco wydłuży czas wykonywania operacji biznesowych.
2. Analiza wymagań
Dla wskazanych w ramach poprzedniego etapu obszarów, należy następnie określić oczekiwania użytkowników oraz wymagania urządzeń i systemów korzystających z sieci. Na przykład potrzeby w zakresie przepustowości będą inne dla terminali magazynowych, a inne w przypadku urządzeń biurowych. Sieć dla biur z dużą liczbą pracowników korzystających z wielu urządzeń, wymaga wysokiej przepustowości, mechanizmów QoS, itd.
Natomiast hala produkcyjna czy magazyn, wymagają pełnego pokrycia sygnałem na dużym obszarze, a zagęszczenie użytkowników jest zwykle niskie. Kluczowa tu będzie jakość sygnału radiowego, a wymagania urządzeń co do przepustowości (np. terminali) na hali będą zdecydowanie niższe w porównaniu z urządzeniami biurowymi.
Bardzo ważnym aspektem są wspierane standardy WiFi. Musimy zadać sobie pytanie, jakie standardy i protokoły są wspierane przez nasze urządzenia? Sieć bezprzewodowa posiada wsteczną kompatybilność, trzeba jednak pamiętać, że wówczas wszystkie urządzenia pracować będą z wydajnością dostrojoną do „najsłabszego ogniwa”. Warto więc zastanowić się nad wymianą najstarszych urządzeń. Powinniśmy też myśleć przyszłościowo i określić, który ze standardów mają docelowo wspierać nasze punkty dostępowe?
Oczekiwania, a wymagania – przykład z życia
Często spotykam się z pobieżnym traktowaniem analizy wymagań dla sieci bezprzewodowej. Jednym z przykładów takiego podejścia jest historia pewnego projektu… Projekt rozpoczął się standardowo – zaproszenie przez Klienta do współpracy nad modernizacją sieci na magazynie. W ramach wstępnych rozmów, Klient wyraził skonkretyzowane oczekiwanie wymiany starych urządzeń na nowe, jednak bez zmian w rozmieszczeniu punktów dostępowych.
Teoretycznie na tym etapie, przy tak określonych wymaganiach, mogliśmy odstąpić od naszego standardowego działania (przeprowadzenia analizy) i po prostu dostarczyć wymagane urządzania. Postanowiliśmy jednak wykazać, dlaczego niezbędna jest szersza rozmowa o potrzebach Klienta. Skupiliśmy się w szczególności na przyszłych planach co do aranżacji i przeznaczenia hali. Terminale magazynowe, których używał Klient pracować miały tylko w częstotliwości 2,4GHz, co wskazywałoby na starsze modele urządzeń. W toku dalszych rozmów okazało się, modele które posiada Klient mogą jednak pracować na częstotliwościach 5GHz. Ponadto w planach było także użycie w pewnej części terminali Voice, które powinny pracować na częstotliwości 5GHz.
3. Wybór urządzeń (AP)
Po określeniu wymagań klientów oraz wspieranych technologii, można przejść do wyboru urządzeń, na których opierać będzie się nasza sieć. Parametry AP determinują ich rozmieszczenie, zagęszczenie oraz ogólne założenia projektu, który stanowi podstawę dla instalacji kablowych. Nie należy dokonywać tego wyboru przypadkowo. Warto wziąć pod uwagę aspekty związane z efektywnym zarządzaniem siecią oraz możliwościami rozbudowy w przyszłości. Konsola zarządzania rozległą siecią WLAN powinna natomiast oferować funkcjonalności takie jak zdalny monitoring, konfiguracje oraz aktualizacje oprogramowania.
Zapewnienie elastyczności i skalowalności infrastruktury gwarantuje łatwą rozbudowę sieci w przyszłości przy jednoczesnym zachowaniu jej dostępności. Należy uwzględnić możliwość dodawania nowych urządzeń oraz rozwijania istniejącej infrastruktury bez konieczności przeprowadzania gruntownych zmian w jej architekturze. Może okazać się to kluczowe w przypadku potrzeb adaptacji sieci do zmieniających się wymagań użytkowników czy biznesu.
Potrzebujesz zaprojektować lub zmodernizować sieć?
Skontaktuj się z nami!
4. Projektowanie rozmieszczenia
Projektowanie rozmieszczenia to krytyczny etap, a pominięcie poprzednich 3 kroków uniemożliwi jego poprawną realizację. Do zaplanowania rozmieszczenia wymagany jest dokładny plan pomieszczeń. Projektując WLAN należy uwzględnić docelową adaptację i aranżację pomieszczeń, co pozwoli przewidzieć potencjalne zakłócenia sygnału radiowego – od zakłóceń generowanych przez pasywa (ściany, meble czy towary), kończąc na zakłóceniach wynikających z obecności obcych sieci. Innym możliwym źródłem zakłóceń mogą być także interferencje fal wynikające z obecności urządzeń, które pracują na częstotliwościach zbliżonych do sieci bezprzewodowych (urządzania takie jak kuchenki mikrofalowe, czujniki temperatury czy maszyny produkcyjne). W wyniku błędów w rozmieszczeniu lub konfiguracji, również punkty dostępowe tej samej sieci mogą się wzajemnie zagłuszać.
W obliczu ewentualnych awarii sprzętu lub problemów z łącznością, architektura sieci powinna być tak zaprojektowana, aby zapewnić ciągłość działania (poprzez eliminację pojedynczych punktów awarii). Projektując rozmieszczenie punktów bezprzewodowych, należy zapewnić możliwość pokrycia sygnałem danego obszaru przez pozostałe urządzenia w sytuacji, gdy jeden z punktów dostępowych przestanie działać. Wdrażając odpowiednie mechanizmy, organizacje mogą minimalizować ryzyko przestojów i strat z tym związanych, zapewniając nieprzerwany dostęp do usług i danych w firmie.
Podsumowanie
Projektowanie stabilnej sieci bezprzewodowej wymaga kompleksowego podejścia, z uwzględnieniem specyficznych potrzeb i wymagań działalności biznesowej. Kluczowe jest zrozumienie środowiska pracy i otoczenia radiowego, zapewnienie bezpieczeństwa i zgodności z przepisami oraz ciągłe monitorowanie i optymalizacja działania sieci. Dzięki właściwemu podejściu do tych zagadnień już na etapie projektowania sieci oraz dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, firmy mogą wykorzystać w pełni potencjał infrastruktury sieciowej, zapewniając skuteczną komunikację i wymianę danych w organizacji. W świecie strategii cyfrowych jest to warunek konieczny dla osiągania celów biznesowych.