Żyjemy w czasie powszechnej digitalizacji oraz rosnącej zależności biznesu od szybkiego, niezawodnego dostępu do usług i systemów IT. Odpowiednie zaplanowanie i profesjonalne wdrożenie sieci WLAN staje się kluczowe.
Rozstrzygając konkurs ofert na budowę sieci WiFi, zebranych od firm wdrożeniowych, należy przeanalizować proponowane rozwiązania na wielu poziomach. Oferty często różnią się one nie tylko pod względem ceny, ale także w podejściu do rozmieszczenia punktów dostępowych, doboru urządzeń oraz analizy uwarunkowań infrastrukturalnych. Jak więc wybrać najlepszą ofertę, nie skupiając się wyłącznie na cenie?
Odpowiedzią na to pytanie jest profesjonalne zaplanowanie sieci, które opiera się na wiarygodnych prognozach pokrycia sygnałem przy odpowiednim doborze sprzętu oraz uwzględnieniu specyfiki obiektu.
Bezwzględnie: każda oferta powinna bazować na przemyślanej koncepcji, opartej o planowanie z wykorzystaniem profesjonalnych, dedykowanych do tego celu narzędzi.
Różnice w ofertach — co wpływa na cenę?
Główne różnice w ofertach dotyczą:
- Użytych urządzeń: Każde urządzenie ma inne parametry techniczne i środowiskowe. Różnią się siłą i kierunkiem nadawania sygnału, obsługiwanymi standardami (Wi-Fi 5,6,6E,7), a także wydajnością w obsłudze dużej liczby użytkowników. Ta różnorodność sprzętu prowadzi do skrajnych różnic w kosztach oferty. Profesjonalne urządzenia, które radzą sobie z dużym natężeniem ruchu i interferencjami, są zwykle droższe, ale mogą znacząco poprawić wydajność sieci w firmach, które wymagają stabilnych połączeń dla wielu użytkowników jednocześnie. Dodatkowo ważnym aspektem jest system operacyjny, który powinien być skalowany, bezpieczny, odporny na awarie, wspierany aktywnie przez producenta. Dobrane urządzenia muszą być odporne na warunki środowiskowe, w jakich przyjdzie im pracować (temperatura, wilgotność, zapylenie).
- Rozmieszczenie punktów dostępowych: Każdy budynek ma inną strukturę, co oznacza, że sygnał Wi-Fi będzie tłumiony w różnym stopniu przez ściany, podłogi, a nawet regały czy meble biurowe. W jednej ofercie możemy zobaczyć mniej punktów dostępowych rozmieszczonych w kluczowych miejscach, w innej — więcej punktów, aby lepiej pokryć trudniejsze radiowo obszary. Cena takiego rozwiązania zależy więc od gęstości instalacji urządzeń użytej technologii (która często uzależniona będzie od wymagań urządzeń klienckich oraz biznesu). Krytycznie ważnym elementem planowania może być też wymagana redundancja na poziomie radiowym oraz płynny roaming.
- Zakres wsparcia technicznego: Niektóre firmy oferują nie tylko instalację, ale także długoterminowe wsparcie, monitoring sieci i aktualizacje oprogramowania. Wliczenie tego rodzaju usług do oferty, z pewnością zwiększy koszt inwestycji.
Profesjonalne planowanie jako klucz do sukcesu!
Skuteczne wdrożenie sieci WLAN zaczyna się od profesjonalnego planowania. To etap, który wiele firm stara się pominąć lub zrealizować go w ramach prowadzonego konkursu ofert (aby obniżyć koszty). Pominięcie planowania jako osobnego etapu — a wręcz projektu o szerokim zakresie konsultacji z biznesem i użytkownikami — może prowadzić do przyszłych problemów z zasięgiem, prędkością czy stabilnością sieci. Profesjonalne planowanie i dostrojony do potrzeb wszystkich zainteresowanych projekt sieci WLAN, powinien stanowić podstawę wymagań dla konkursu ofert przyszłych wykonawców sieci WLAN.
Kluczowym narzędziem w planowaniu jest mapa pokrycia sygnałem, którą należy opracować przy użyciu profesjonalnych narzędzi do projektowania sieci bezprzewodowych.
Prognozy pokrycia sygnałem
Mapa pokrycia sygnałem to symulacja, która przewiduje, jak sygnał Wi-Fi będzie się rozprzestrzeniał w danym obiekcie. Na podstawie takich map można zdeterminować, jakie rozwiązanie (w tym urządzenia) powinny zostać zaproponowane przez dostawcę, aby zaspokoić wymagania użytkowników oraz biznesu. Proces planowania z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi i oprogramowania, uwzględnia m.in.:
- Tłumienność ścian i przeszkód: Różne przeszkody takie jak regały magazynowe, meble oraz same materiały budowlane, takie jak beton, szkło czy drewno, mają różny wpływ na propagację fal radiowych. Bez uwzględnienia tych różnic w planie sieci, możemy spotkać się z problemami typu „martwe strefy”, czyli obszary budynku, gdzie sygnał Wi-Fi jest zbyt słaby lub nie dociera wcale.
- Typy urządzeń: Każdy punkt dostępowy (Access Point, AP) ma swoje specyficzne możliwości. Jedne radzą sobie lepiej w dużych, otwartych przestrzeniach, inne natomiast sprawdzą się w miejscach o dużym zagęszczeniu użytkowników, takich jak sale konferencyjne czy open space. Dobór odpowiednich urządzeń w zależności od charakterystyki pomieszczeń ma ogromny wpływ na jakość sieci.
Narzędzia do planowania sieci bezprzewodowej
Decydując się na zakup usługi planowania sieci WLAN, warto zweryfikować, czy potencjalny usługodawca, korzysta z profesjonalnych narzędzi do planowania sieci. Dedykowane oprogramowanie pozwala nie tylko na przygotowanie map pokrycia sygnałem, ale także na symulację działania sieci w warunkach rzeczywistych. Profesjonalne narzędzia umożliwiają m.in.:
- Uwzględnienie interferencji między punktami dostępowymi.
- Uwzględnienie tłumienności przeszkód oraz tłumienności konstrukcji planowanego budynku (również w 3D).
- Analizę wpływu ruchu sieciowego w zależności od liczby i rodzaju urządzeń klienckich planowanych na danym obszarze.
- Optymalizację ilości i rozmieszczenia urządzeń w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał.
- Wygenerowanie potwierdzenia koncepcji w postaci raportu z symulacji.
- Przy skomplikowanych projektach i istniejących obiektach symulację można wykonać w oparciu o wyniki pomiarów wstępnych on-site. Takie podejście gwarantuje 100% pewność co do zachowania się planowanego urządzenia w docelowym środowisku oraz pokazuje aktualną przestrzeń radiową możliwą do wykorzystania w danych częstotliwościach (analiza widma, dostępność kanałów).
Dzięki takim narzędziom można także przeprowadzić symulację przyszłych zmian w infrastrukturze, np. rozbudowy budynku czy zwiększenia liczby użytkowników, co pozwala na stworzenie skalowalnego rozwiązania, które będzie rozwijać się razem z firmą.
Ile kosztuje profesjonalne planowanie sieci WLAN? Sprawdź!
Na co zwrócić uwagę wybierając ofertę na budowę sieci?
Wybierając spośród różnych ofert, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także na kilka kluczowych aspektów:
- Analiza potrzeb: Czy firma oferująca rozwiązanie przeprowadziła dokładną analizę infrastruktury i potrzeb Twojej firmy? Oferta powinna być dostosowana do specyficznych wymagań obiektu.
- Planowanie sieci: Czy oferta uwzględnia wymagania określone na etapie planowania sieci? Wdrożenie wykonane na podstawie dobrze przygotowanego projektu, to gwarancja stabilnej i wydajnej sieci WLAN na całym obiekcie.
- Dobór urządzeń: Czy proponowane urządzenia są odpowiednie dla Twoich potrzeb, liczby użytkowników oraz technicznie zgodne z parametrami urządzeń i anten wykorzystanych do wcześniejszego planowania sieci?
- Wsparcie techniczne: Czy firma oferuje długoterminowe usługi wsparcia technicznego i monitoringu sieci? Zapewnienie proaktywnej opieki nad środowiskiem po zrealizowaniu inwestycji, może okazać się przydatne i z pewnością ułatwi życie wielu administratorom.
- Gwarancja producenta: Czy oferowane urządzenia posiadają aktywne wsparcie producenta i czy jego warunki odpowiadają potrzebom biznesowym.
Przeczytaj także: 4 kroki do zbudowania stabilnej sieci bezprzewodowej
Podsumowanie
Wybór najlepszej oferty na wdrożenie sieci WLAN w firmie wymaga dokładnej analizy, która wykracza poza porównanie cen. Kluczową rolę w procesie decyzyjnym odgrywa profesjonalne planowanie, oparte na prognozach pokrycia sygnałem oraz uwzględniające specyfikę obiektu i użytych urządzeń. Tylko dzięki temu możemy mieć pewność, że sieć będzie działała stabilnie, wydajnie i bez zakłóceń, spełniając wszystkie potrzeby użytkowników oraz biznesu.
Prawidłowo wykonane planowanie obniża koszty całego projektu, ponieważ pozwala:
- optymalnie dopasować liczbę AP, bez ryzyka, że wystąpią późniejsze problemy z zasięgiem i krótko po wdrożeniu trzeba będzie „modernizować” sieć, ponosząc dodatkowe koszty (urządzeń AP, dodatkowych punktów dystrybucyjnych, switchy, okablowania, teletechniki, itd.),
- dostosować sieć LAN i określić wymagania teletechniczne dla obiektu (plan rozmieszczenia i dopasowana liczba AP, konkretyzuje koncepcje LAN oraz ilości punktów dystrybucyjnych),
- przygotować konkretne i sparametryzowane zapytanie ofertowe dotyczące ułożenia okablowania oraz rozmieszczenie szaf dystrybucyjnych,
- przygotować konkretne i sparametryzowane zapytanie ofertowe na budowę sieci WLAN, dzięki czemu zebrane oferty będą porównywalne,
- zweryfikować poprawność wdrożenia sieci WLAN, dzięki możliwości porównania późniejszego pomiaru powykonawczego Site Survey z planowaniem wstępnym. Pozwala to łatwo zweryfikować jakość wdrożenia systemu i przeprowadzić testy akceptacyjne (odbiorowe).