ESVS LCV

low-cost virtualization

Obecnie niemal każda firma potrzebuje rozwiązań serwerowych dla swoich aplikacji. Instalacja oprogramowania w usłudze chmurowej IaaS może okazać się technicznie niemożliwa albo nieefektywna kosztowo.
Część wymagań zaspokojona zostaje rozwiązaniami typu NAS, które w zależności od zastosowanego urządzenia (producent, model), mogą pełnić dodatkowe role, takie jak obsługa maszyn wirtualnych lub usługi konteneryzacji.
W praktyce okazuje się jednak, że największym ograniczeniem rozwiązań NAS, jest wydajność stosowanych w nich procesorów. To ograniczenie często uniemożliwia uruchomienie wielu aplikacji na jednym urządzeniu.

Rozwiązania wirtualizacyjne, które pozwalają na konsolidację wielu systemów w obrębie jednego bądź więcej serwerów od wielu lat są bardzo popularne w świecie IT. Niestety dla wielu przedsiębiorstw koszt licencji oprogramowania
wirtualizacyjnego oraz próg wejścia, uniemożliwia zastosowanie takiego rozwiązania. Tym bardziej, że darmowe wersje najpopularniejszych rozwiązań komercyjnych, posiadają ograniczone funkcjonalności bądź wymagają zastosowania bardzo drogiej infrastruktury serwerowej w celu zabezpieczenia danych na poziomie sprzętowym.

Wspominane rozwiązania nie wyczerpują jednak możliwości. Dostępne są również darmowe odpowiedniki sprawdzonych systemów operacyjnych Linux, bazujące na najpopularniejszych wśród komercyjnych dystrybucji Linuksa. Te systemy są w stanie dostarczyć wydajną, bezpieczną oraz niezwykle funkcjonalną platformę wirtualizacyjną.
ESVS LCV to usługa oparta na rozwiązaniu typu appliance, które jest instalowane u klienta. Rozwiązanie zostało zbudowane z wykorzystaniem markowych serwerów. Funkcja wirtualizacji realizowana jest na bazie wbudowanego w jądro systemu modułu KVM. Dane systemów umieszczone są na wydajnych dyskach SSD pracujących w programowym układzie RAID 1/5/6 (dostosowanym do ilości zastosowanych dysków). Podsystem sieciowy Open vSwitch zapewnia zaawansowane funkcjonalności sieciowe, znane z rozwiązań klasy enterprise. LCV integruje się z systemem NAS, realizując funkcję zabezpieczania danych maszyn wirtualnych oraz systemów kontenerowych (backup i archiwizacja).
ARCHITEKTURA
ROZWIĄZANIA
ESVS LCV architektura rozwiązania
Konfiguracja podsystemu dyskowego

W wariancie podstawowym rozwiązanie wyposażone jest w dwa dyski SSD każdy o pojemności 960GB. Dyski pracują w układzie kopii lustrzanej RAID-1 realizowanym na poziomie systemu operacyjnego serwera wirtualizacyjnego. Przestrzeń dyskowa może być powiększona przez zastosowanie większej ilości dysków. W zależności od charakterystyki pracy instalowanych aplikacji, istnieje
możliwość doposażenia serwera w szybkie dyski SSD bądź dyski SATA o dużej pojemności.

Zabezpieczenie danych (opcja)

Zabezpieczenie danych systemów wirtualnych realizowane jest poprzez duplikowanie maszyn na zewnętrzne zasoby dyskowe NAS. Proces wykonywania kopii bazuje na migawkach maszyn wirtualnych i jest realizowany na podstawie zadanego harmonogramu. Powiadomienia o statusie zadań backup’u, wysyłane są za pośrednictwem poczty email oraz rejestrowane w logach systemowych.

Wirtualizator

Rozwiązanie wirtualizacyjne oparte jest na technologii KVM (Kernel-based Virtual Machine). Bazowym systemem operacyjnym, na którym oparty jest serwer LCV, jest Linux CentOS. Zarządzanie maszynami wirtualnymi jest możliwe poprzez interfejs WWW, CLI oraz inne dostępne w systemie narzędzia.

Zabezpieczenie sprzętu (opcja)

W celu zapewnienia bezpiecznej pracy i wysokiej dostępności systemu, rekomendowane jest podłączenie serwera do zasilacza awaryjnego UPS (opcja) zapewniającego automatyczne wyłączenie maszyn wirtualnych i serwera w przypadku utraty zasilania. Dodatkowo UPS może być wyposażony w kartę zarządzającą, co pozwoli na monitorowanie warunków środowiskowych (temperatura, wilgotność) w pomieszczeniu, gdzie zainstalowany zostanie serwer ESVS LCV.

KOMPONENTY

Rozwiązanie wirtualizacyjne LCV dostępne jest w dwóch bazowych konfiguracjach: RACK oraz TOWER. Wersja RACK zapewnia możliwość instalacji w serwerowej szafie stelażowej. Wersja TOWER nie wymaga szafy stelażowej do instalacji (jest to wersja wolnostojąca).

Komponenty LCV ESVS
Parametry zestawu
Procesor

Intel Xeon E-2134, 4 rdzenie, częstotliwość bazowa 3,50 GHz

Pamięć RAM

32 GB DDR4

Dyski

SSD – 2  960 GB SATA 6G Read Intensive

Zarządzanie

Karta zarządzająca zapewniająca między innymi monitoring, zdalną konsolę graficzną oraz mapowanie napędów

Obudwa

Rack / Tower

Serwis

Obsługa na miejscu u klienta, czas reakcji następny dzień roboczy, przyjmowanie zgłoszeń PN - PT, 9:00 – 17:00

Administracja

Zdalna administracja ESVS

Parametry administracji ESVS
Administracja

4 RBH / miesiąc (w cenie usługi)

Przegląd środowiska

1 / miesiąc + raport

Okno świadczenia

Usługi 5x8 (PN - PT, 9:00 – 17:00)

Metoda świadczenia usługi

Zdalnie (tunel VPN)

Dodatkowe RBH

Zgodnie z cennikiem

Komunikacja z ESVS

System obsługi zgłoszeń

CENNIK
Wariant LCV

Abonament miesięczny *

Podstawowy

1366 PLN

Pojemnościowy

Podstawowy + 3x 3 TB SAS

1 546 PLN

Wydajnościowy

Podstawowy + 3x 960 GB SSD

1677 PLN

Opcje

Abonament miesięczny *

Zabezpieczenie danych

+ 195 PLN

Zabezpieczenie sprzętu

+ 195 PLN

Dodatkowe RBH na wsparcie techniczne i administrację

+ 150 PLN

* Umowa na 36 miesięcy (wersja TOWER może być rabatowana, rabaty ustalane są indywidualnie).